NALLIHAN BELEDİYE BAŞKANLIĞI DEPREMDE YARALARI SARMAYA DEVAM EDİYOR

 

Dünya tarihinin en büyük depremi yaşanan Türkiye, depremzedelerin yaralarının sarılması için çalışmalara ara verilmeden devam ediyor.

Nallıhan Belediye Başkanlığı, yerel yönetimlerle birlikte depremde zarar gören depremzedelere destek sağladı ve sağlamaya devam ediyor.

Nallıhan Belediye Başkanı İsmail Öntaş yaptığı açıklamasında; “ Dünya tarihinin en büyük depremlerinden birini yaşadık. Yaklaşık 600 Km mesafede 11 ilimiz büyük bir deprem,  tabii 7.4, 7.5 peş peş  olan arkasından da arkçıların da devam ettiği büyük bir yıkım. İlçe belediyesi yerel yönetimler olarak sadece Nallıhan değil bütün Türkiye de ki belediyelerde depremi alır almaz var gücümüzle o bölge de konuşlandık. İlk etap da Avşin de bir yemekhane kurduk,  bir tır gıda maddesiyle  beraber belediyemiz, emniyet ve milli eğitimde ki  aşçılarımızla o bölgede yaklaşık 12 gün yemek çıkardık ilk günler, yaklaşık 25 tıra yakında Nallıhan dan gıda gitti. 6 tane konteynır, 1 tane tuvalet belediyemizden ve hayır sevenlerden bu şekilde deprem bölgesine ulaşmaya çalıştık. Depremler halen devam ediyor, devletimiz büyük , bu yaraları da sarmaya çalışıyor, tabii depremden sonrada  bu bölgede büyük bir göç başladı. Sadece orada değil, buraya gelen depremzedelerinde özellikle Çayırhan da ki boş olan 150 ye yakın lojmanın döşenmesi, ben bir kez daha teşekkür ediyorum halkımızdan, evlerinde kullanmadıkları bir sürü eşyayla 100’e yakın  lojmanı  biz döşedik.  Yine hayır severlerimizden aldığımız destekle 100 e yakın buzdolabı, çamaşır makinesi, elektrik süpürgesi, yatak, yorgan ne varsa  oraya yerleştirdik ve düzdük, Şu ana kadar 70 e yakın aile Çayırhan da ki boş lojmanlarda şuan da  yaşamlarını sürdürüyorlar, bunun dışında  Nallıhan a gelen depremzedelerde belli yerlerde yerleştiler tabii Sosyal Yardımlaşma, Kaymakamlık, Muhtarlarımız Sivil Toplum Örgütleriyle de bunların ihtiyaçlarını ve  gıdalarını da gideriyoruz. Şuan da  Belediyemizin orada çöp  toplama araçları, teknik personelimiz orada  özellikle yıkılmış binaların  ve yıkılmakta olan hasar görmüş binalarının hasar tespitini yapıyorlar ve hafriyatlarla da yine Nallıhan belediyesi olarak bu bölgede çalışıyoruz. Büyük bir deprem Allah bir daha bunları yaşatmasını, inşallah devlet olarak, millet olarak da bu acıların üstesinden geleceğiz, ben bir kez daha Nallıhan halkına, köylülerimize, mahallelerimize, insanlarımıza, teşekkür ediyorum, insanlar evlerinde ki battaniyesinden, kullanmadığı yatak, yorgan, eldiven, kaşkol, çorap ne varsa getirdiler, odun getirdiler, odun kestiler, 100 bine yakın ekmek yolladık bu bölgeye ilk zamanlar, şimdi artık tabii hasar tespit çalışmalar devam ediyor, o bölgede kontreynır ve çadırlarla da oradaki insanlarımızı yerleştirmeye çalışıyorlar, devletimiz kısa bir süre içinde de 11 İlimizde ki insanların barındırma sorununu giderecek, ben bir kez daha diyorum, büyük bir deprem,  kolay değil, o gün tarihinde görülmemiş bir hava muhalefeti de vardı,  özellikle Koçhisar bölgesinde ki tipi kar fırtınası  ilk gün ulaşımı da  zorlaştırdı ama ikinci gün  devletimiz oradaydı, Allah bir daha bu acıları yaşatmasın”  dedi.

 

 

 

 

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.