UKAFEST FESTİVALİNDE NALLIHAN RÜZGARI ESTİ

Tarım ve Orman Bakanlığının IPARD programı kapsamında11-12 Eylülde Ankara’da Ulusal Kırsal Kalkınma Ağı (UKAFEST) festivali düzenledi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Yönetim Otoritesi tarafında Ulusal Kırsal Ağı destekleme projesi kapsamında Türkiye’deki Yerel Eylem Gruplarına yönelik düzenlenen festivalde Nallıhan ilçesini temsilen Nallıhan Yerel Eylem Grubu da katılım sağladı.

Ulusal Kırsal Kalkınma Ağı Festivali (UKAFEST) Tarım Reform Genel Müdürü ve Yönetim Otoritesi Başkanı Dr. Osman Yıldız ’ın konuşmaları ile başladı. UKAFEST’te AB Türkiye Delegasyon Başkanı Yardımcısı Virve Vimpari, Tarım ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu (TKDK) Başkanı Dr. Ahmet Antalyalı festivalde hazır bulundu.

Türkiye’nin çeşitli illerinde faaliyet gösteren Yerel Eylem Grupları festivalde ilçelerini tanıtma fırsatı bulurken Nallıhan Yerel Eylem Grubu Derneği de Nallıhan ilçesinin yerel ürünlerini tanıtmak için Ulusal Kırsal Kalkınma Ağı (UKAFEST) festivaline katılım sağladı.

Nallıhan’ın geleneksel el sanatları, tıbbi aromatik bitkileri ve yöresel ürünleri festivalde tanıtılırken

Nallıhan Yerel Eylem Grubu Derneği standına yoğun ilgi olduğunu söyleyen Nallıhan Yerel Eylem Grubu Derneği Müdürü Hasan Olum Proje YEG Nallihan olarak Nallıhan ilçesinin’ın tanıtımı için projeler hazırladıklarını ve bu tur etkinliklere sürekli katılım sağladıklarını belirterek “Nallıhan Yerel Eylem Derneği’nin de içinde bulunduğu Tarım ve Orman Bakanlığı Yönetim Otoritesi tarafından hazırlanan Ulusal Kırsal Ağı destekleme projesi kapsamında Türkiye’deki Yerel Eylem Gruplarına yönelik düzenlenen festivale davet üzerine katılım sağladık.

Tarım ve Orman Bakanlığı yerleşkesinde gerçekleşen festivalde Nallıhan ilçemizin geleneksel el sanatlarını, tıbbi aromatik bitkilerini ve yöresel ürünlerini getirerek tanıtımını yaptık. Özellikle doğal ürünlerin başında gelen ve son zamanlarda üretimi yaygınlaşan Lavanta bitkisi ve ürünleri ayrıca ipek iğne oyaları ile yoğun ilgi gördük.

Ankara’da Nallıhan’ı en iyi şekilde temsil ettik. Nallıhan standımızı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gümen, Tarım Reform Genel Müdürü ve Yönetim Otoritesi Başkanı Dr. Osman Yıldız, AB Türkiye Delegasyon Başkanı Yardımcısı Virve Vimpari, Tarım ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu (TKDK) Başkanı Dr. Ahmet Antalyalı ve çok sayıda Ankara’lı ziyaret etti.

Ulusal Kırsal Kalkınma Ağı Festivali’nde bizlere katkı sağlayan başta Nallıhan Belediye Başkanlığı’mız olmak üzere Nal-Etik Kadın Kooperatifi yetkilileri Yıldız Aksu Tırıl ve Hüseyin Tırıl’a Lavanta yetiştiricisi hemşerimiz Emine Tekin’e teşekkür ediyorum” dedi.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.