18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİNİN 108.YIL DÖNÜMÜ TÖRENLERLE KUTLANDI

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. Yıl Dönümü Nallıhan’da kutlandı.

Nallıhan Kaymakamı Yusuf Durani Dinç, Nallıhan Belediye Başkanı İsmail Öntaş, Kurum Amirleri, Sivil Toplum Kuruluşları, Öğretmenler, Öğrenciler ve vatandaşlarının katılımlarıyla, Nallıhan Cumhuriyet Meydanın da ki Atatürk Heykeline çelenk koyma töreniyle start aldı.

Nallıhan Bilal Güngör Fen Lisesi Okulunun düzenlenmiş olduğu 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi etkinliği Nallıhan Şehit Vural Arıcı Anadolu Lisesi Salonunda gerçekleştirildi.

Etkinliğe; Nallıhan Kaymakamı Yusuf Durani Dinç, Nallıhan Belediye Başkanı İsmail Öntaş, Nallıhan Belediye Başkan Yardımcısı Serhat Selvi, Nallıhan İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Hakan Keşküş, Nallıhan İlçe Jandarma Komutanı Hami Akbaba, Nallıhan İlçe Emniyet Müdürü Erol Ünlü, Okul Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri, Kurum Amirleri, Öğretmenler, Öğrenciler ve Vatandaşlar katıldı.

Çanakkale Zaferi’nin 108. Yıl Dönümü Etkinlik Programı; Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, Silah Arkadaşları ve Tüm Şehitler için Saygı Duruşu ve akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından; Nallıhan Bilal Güngör Fen Lisesi Okul Müdürü Nursen Selvi’nin açılışı konuşmasını gerçekleştirdi.

Nallıhan Bilal Güngör Fen Lisesi Okul Müdürü Nursen Selvi yaptığı açılış konuşmasında; “ Şanlı tarihimizdeki kahramanlık destanlarından biri de Çanakkale Zaferidir. Bu zaferin Tür tarihi içinde ayrı bir yeri vardır. Hala gözler onunla yaşarır, unutulamaz da… Niçin ? Çünkü o, anaların gözyaşı Mehmetçiğin canı ve kanıdır. Destanlar, genel de bir kısım olmamış hadiselerin olanlara ilavesiyle ortaya çıkmıştır. Halbuki Çanakkale Zaferi bütünüyle yaşanmış, inanılmaz hadiselerden oluşan bir destandır. Çanakkale Zaferi, kahraman yiğitlerimizin cihanı hayrette bırakan başlı başına gerçek iman ve eşsiz bir kahramanlık destanıdır. Çanakkale Zaferi, Müslüman Türkün, iman ve azminin, güç ve kuvvetinin canlı bir belgesi; imanın küfre galibiyeti, maddenin mana önünde ezilip yok olmasıdır.

Dünya tarihinin en kanlı savaşlarına sahne olan 1915 yılı, Mehmetçiğin “ gök ekinleri gibi”  biçilmek pahasına zaferine de tanıklık etmiştir. Nitekim Anafartalar Komutanı ve Devletimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, bu durumu savaş bitiminde şöyle tarif edecekti: “ Karşılıklı siperler arası sekiz metre, yan ölüm muhakkak. Birinci siperdekiler düşüyor, ikinci siperdekiler onların yerine geçiyor. Fakat ne kadar gıpta edilecek itidal ve tevekkül ki, şehit olanı görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor, hiçbir tereddüt bile göstermiyor, sarsılmak yok !… Okuma bilenler ellerinde Kur’an-ı Kerim, cennete girmeye hazırlanıyor. Bilmeyenler Kelime-i Şahadet getirerek yürüyorlar. Bu Türk Askerindeki ruh kuvvetini gösteren tek bir misaldir. Emin olmalısınız ki Çanakkale Muharebesini kazandıran, bu yüksek ruhtur. Ne mutlu bu ruha sahip olup, şahadet şerbeti içenlere, ne mutlu vatan için candan geçenlere. Şehitlerimizi minnet, şükran ve saygıyla anıyor, kendilerine Allah’tan rahmet diliyorum. Sözlerime son verirken yaşanan sel ve depremler dolayısıyla hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yakınlarına sabır, ülkemize baş sağlığı diliyorum.” dedi.

Nallıhan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Çanakkale Zaferi Konulu , Resim, Şiir ve Kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri dağıtıldı.

İlkokullar arası resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini; Nallıhan Kaymakamı Yusuf Durani Dinç tarafından takdim edildi.

Ortaokullar arası şiir yarışmasında ödüle layık görülen öğrencilere ödüllerini Nallıhan Belediye Başkanı İsmail Öntaş tarafından verildi.

Liseler arası Kompozisyon yarışmasında ödüle alan öğrencilere ödüllerini Nallıhan İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Hakan Keşküş tarafından verildi.

Nallıhan Bilal Güngör Fen Lisesi Öğrencilerin hazırlamış oldukları Çanakkale Zaferi ile ilgili gösterileriyle son buldu.

Nallıhan Belediye Başkanı İsmail Öntaş yaptığı açıklamada; “18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nün yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen programa katıldık. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm kahramanlarımızı saygı, rahmet ve dualarla yad ettik. İman dolu yürekleriyle, inançla Çanakkale’yi geçilmez kılan tüm aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha rahmet, saygı ve minnetle anıyorum. “ dedi.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.