JULİOPOLİS’İN YÜZLERİ SERGİSİ AÇILDI

Ankara Medeniyetler Müzesi tarafından düzenlenen, Nallıhan Belediyesinin katkılarıyla “Juliopolis’in Yüzleri” Sergisi Nallıhan Ayhan Sümer Kültür Merkezinde açılışı gerçekleştirildi.

Juliopolis’in Yüzleri Açılış Sergisine; Nallıhan Kaymakamı Yusuf Durani Dinç, Nallıhan Belediye Başkanı İsmail Öntaş, Nallıhan Belediye Başkan Yardımcısı Serhat Selvi, Nallıhan Belediye Başkan Yardımcısı Cengizhan Akdemir, ABD Ankara Büyükelçiliği Kültür Ateşesi Yardımcısı Victoria O’Conncel, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, Anadolu Medeniyetler Müzesi Müdürü Yusuf Kıraç, Anadolu Medeniyetleri Müzesi Uzman Arkeolog Tolga Çelik, Koç Üniversitesi VEKAM Proje ve Etkinlik Uzmanı Arkeolog Arzu Beril Kırcı, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Akdeniz Kültürel Miras Araştırmaları Derneği Başkanı Ali Metin Büyükkarakaya, Belediye Meclis Üyeleri, Nallıhan Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Örgütleri Temsilcisi, Daire Amirleri, Okul Müdürleri, Öğrenciler ve Vatandaşlar katıldı.

Juliopolis’in Yüzleri sergisi açılış konuşmasını yapan Nallıhan Belediye Başkanı İsmail Öntaş yaptığı konuşmasında; “ Juliopolis nekropolü Sarıyar baraj gölünün yapımı ile birlikte 1956 yılında sular altında kalmıştır. Su altında kalmayan kuzey nekropolünde 2009 yılında Anadalou Medeniyetleri Müzesi’nin kurtarma kazılarına başlamış ve Çayırhan Belediyesi ile birlikte Kalkınma Ajansı ortaklığında 2013 yılında dek sürmüştür. 2014 yılından itibaren Nallıhan Belediyesi olarak hem kazı alanındaki çalışmalara destek olunmuş hem de müzeden gelen uzmanların kalacağı bir bina inşa edilerek Anadolu Medeniyetleri Müzesine teslim edilmiştir. Kazı çalışmalarında Lahit Mezarlar, Mezarların içerisinde bulunan bu en önemli parçası İmparator Elagabalus ve İmparatoriçe Julia Paula’nın tasvir edildiği altın varak içerisinde kameolu kolye ucudur, ayrıca çeşitli taşlı yüzükler, altın sikkeler, hekimlikte kullanılan aletler, ahşap sandık, tarak, kozmetik aletleri, seramik kaplar, bronz ve demirden bıçaklar, testiler, sporcuların kullandığı aletler bulunmuştur. Bu serginin açılmasına katkıda bulunan Kültür ve Turizm Bakanlığına, Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliğine, Anadolu Medeniyetleri Müzesine, Ankara Büyükşehir Belediyesine, Hacettepe Üniversitesine, Koç Üniversitesi VEKAM’a, Akdeniz Kültürel Miras Araştırmaları Derneği’ne ve Jaufre Rudel Ortaçağ Araştırma Akdemisi’ne teşekkür ederim” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş yaptığı konuşmasında; “ Ankara, Cumhuriyet ile birlikte 20 bir kişilik bir bozkır kasabasından, çağdaş bir kente dönmüş diye tanımlarız, Ankara’ da Anadolu’da yaşanmış hangi uygarlık varsa hepsinin izlerini taşıyan önemli uygarlık kenti’ dir” dedi.

ABD Ankara Büyükelçiliği Kültür Ateşesi Yardımcısı Victoria O’Conncel yaptığı konuşmasında; “ Nallıhan Belediye Başkanı İsmail Öntaş’a, Anadolu Medeniyetler Müzesi Müdürü Yusuf Kıraç’a, katkılarından dolayı teşekkür ederim, Amerika Birleşik Devleti Elçiliği ile Türkiye Cumhuriyeti arasında kültürel varlıkları korunmasıyla ile ilgili mutabakata imza atıldığını, bu anlaşma ile arkeolojik kazıların koruması, kültür varlıklarına yönelik araştırma yapılması konusunda da fırsatların değerlendirildiğini, Amerika Birleşik Devleti olarak Juliopolis’in Yüzleri sergisine destek vermekten onur duyuruyoruz” dedi.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Uzman Arkeolog Tolga Çelik tarafından slaytlarla Juliopolis anlatıldı.

Açılış sonrası; Sergi gezilerek sergi hakkında ve Juliopolis hakkında bilgi verildi.

Juliopolis’in Yüzleri Sergisi büyük ilgi gördü.

Juliopolis’in Yüzleri Sergisi 10-11 Şubat 2022 tarihlerinde de Çayırhan Mahallesi 23 Nisan Parkı’da devam etti.

Çayırhan Mahallesinde açılan sergiye, Beypazarı Kaymakamı Oktay Erdoğan, Beypazarı Belediye Başkan Yardımcısı Osman Karadede, İlçe Jandarma Komutanı Haluk Muharrem Uzun ve Daire Amirleri ziyarette bulundular.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.