İYİ PARTİ’DE MADENCİLERE DESTEK

Adularya maden kömür de çalışan maden işçilerinin tazminat ve maaşlarını ,yasal haklarını alamadıkları için bu gün başlattıkları iş bırakma eylemlerine destek vermek üzere İYİ Parti Ankara Milletvekilimiz Sayın Yüksel ARSLAN önderliğinde İYİ Parti Nallıhan İlçe Başkanı Taner KAYAALP ve İlçe teşkilatı, İYİ Parti Beypazarı İlçe Başkanı Yakup TÜRKOĞLU ve ilçe teşkilatı , Sendika Bölge Başkanı ve maden işçileriyle bir araya gelip sorunlar hakkında bilgi alındı.İşveren yetkilisi Aydın ŞİŞMAN’la görüşülüp,madencilerin mağduriyetinin biran önce çözmeleri konusunda gerekli uyarılar da yapılarak madenci kardeşlerimizin yanlarında olduğumuz da tekrarlanarak maden sahasından ayrıldılar.

İYİ Parti Ankara milletvekili Yüksel ARSLAN yaptığı açıklamada şunları söyledi.

Nallıhan İlçe Başkanı’mız Taner KAYAALP ve Beypazarı İlçe Başkanı’mız Yakup Türkoğlu ile  yerin derinliklerinden gelen, bir avuç kömür için bir ömür veren “Doruk Madencilik”teki maden işçilerimizi ziyaret ettik.

-Yaklaşık 200 kişinin 9 aydır ödenmeyen ve ödeme planı çıkartılmayan kıdem tazminatları.

– Çalışanlardan kesilip hesaplarına aktarılmayan bireysel ve icra kesintileri.

– Düzenli ödenmeyen ve ödendiğinde ise parçalı ödenen maaşlar.

– İşçiye tebliğ edilmeden çalışma yerinin değiştirilmesi ve maaşlarının düşürülmesi.

Ayrıca işveren tarafı da bürokratik bazı sorunlar nedeniyle işçilerin haklı taleplerini karşılayamadığını ifade ediyor. Hükümet yetkililerini, ekonomik sıkıntılar yüzünden zaten zor günler yaşayan işçilerimizi mağdur eden bürokratik işlemleri biraz olsun kolaylaştırmaya davet ediyorum.

Bu durum, ruhumuzda kesif bir acı, kalbimizde siyah bir isyan bırakıyor.Kömür madenlerinde ömürler sönmeden derhal işçilerimizin hakkı verilmelidir. Biliyoruz ki: “İşçinin ücretini alın teri kurumadan önce ödeyiniz.” (Muhammed S.A.V)

Maden İş Sendikası’nın aldığı grev kararını destekliyor, işçilerimize ses, haksızlığın karşısında direniş olmaya devam edeceğiz. Dedi.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.