13 EKİM 1923 ANKARA’NIN BAŞKENT OLUŞUNUN 100.YILI KUTLANDI

Ankara, 27 Aralık 1919’ da hiçbir resmi unvan ve sıfatı olmayan Mustafa Kemal’i coşkuyla bağrına bastığı; Milli kıyafeti giymiş seğmenlerle beraber bütün halk tarafından “Vatanı ve milleti düşmandan kurtarmak için hepimiz ölmeye hazırız emrini bekliyoruz”  diye haykırışlarının ardından Ankara Milli Mücadele’nin merkezinin olması, Milli Mücadele’yi yürütmekte Mustafa Kemal’in meşruiyet kaynağı olan Türkiye Büyük Millet Meclisinın Ankara’dan toplanmış ve yeni devletin yönetimini burada üstlenmiş, yine düşman istilası Ankara önlerinde durdurulmasıyla birlikte Türk bağımsızlık hareketinin sembolü haline gelen Ankara’nın yeni devletin başkenti olması için İsmet Paşa ve 14 milletvekili, 9 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne kanun teklifinde bulundular. Kanun teklifinin gerekçesinin ardından Ankara 13 Ekim 1923’de Türkiye Büyük Millet Meclisi kararı ile Türkiye’nin başkenti olarak kabul edildi. 20 Nisan 1924’te Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce benimsenen Anayasa’nın 2’ maddesinde Türkiye Devletinin başkentinin Ankara olduğu belirtildi.

Ankara’nın Başkent Oluşunun 100. Yılı nedeniyle tüm Türkiye’de coşkuyla kutlandı. Nallıhan Ayhan Sümer Kültür Merkezinde düzenlenen kutlamalara Nallıhan Kaymakamı Yusuf Durani Dinç, Nallıhan Belediye Başkanı İsmail Öntaş, Nallıhan İlçe Milli Eğitim Müdürü Hakan Keşküş, Nallıhan Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Şazimet Erbil, Okul Müdürleri, Öğretmenler, Öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Nallıhan Belediye Başkanı İsmail Öntaş yaptığı açıklamada; “ İstiklal mücadelemizin karargahı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kalbi “ Ankara’mızın Başkent Oluşunun 100. Yıl Dönümü Etkinlikleri kapsamında düzenlenen programı İlçe Kaymakamımız Sayın Yusuf Durani Dinç ile katıldık. Milli egemenliğimizin sembolü, Ankara’mızın Başkent Oluşunun 100. Yılını bir kez daha kutluyor, Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi saygıyla ve minnetle anıyorum.” dedi.

Ayhan Sümer Kültür Merkezinde düzenlenen etkinlik, Ankara’nın Başkent oluşu ile ilgili sunumlar gerçekleştirilerek, dinleyenlerden büyük alkış aldı.

Kutlamalarının ardından, Nallıhan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından hazırlanın müzik şöleniyle kutlamalar devam etti. Ankara’nın Başkent oluşunun 100. Yılına münhasır yaş pasta kesilerek günün anlam ve önemini binaen hatıra fotoğrafı çekildi.

 

 

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.