JULİOPOLİS’İN YÜZLERİ SERGİSİ AÇILIYOR

Nallıhan İlçesi Çayırhan Mahallesi Gülşehri mevkisin de bulunan Juliopolis Antik Kenti’nde 2009 yılında Anadolu Medeniyetleri Müzesi kontrolünde başlatılan arkeologlar ve işçiler tarafından sürdürülen kazılarda gün ışığına çıkarılan eserler sergide tanıtılacak.

Nallıhan Ayhan Sümer Kültür Merkezi’nde 08 Şubat 2022 tarihinde açılacak olan sergi, Antik Kenti tanıtılarak, alana dönük kültürel miras farkındalığının artırılması hedefleniyor. Sergide, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin yürüttüğü kurtarma kazılarıyla ortaya çıkarılan bilgiler, dijital arkeoloji yöntemleriyle aktarılacak. Holografik gösterimler, üç boyutlu modellemeler ve animasyonların yer alacağı sergide, yaklaşık 2000 yıl önce Roma döneminde yaşayanların kullandığı kişisel eşyalar, inanışları ve sosyal yaşamları ile ilgili buluntuların izleyicilerle buluşturulması planlanıyor.

Nallıhan Belediye Başkanı İsmail Öntaş;  Tarihe ışık tutabilmek için böyle bir sergiyi açma kararı aldıklarını belirterek, sergiye tüm vatandaşları davet ettiklerini söyledi.

Juliopolis’in Yüzleri Sergisi, Nallıhan Ayhan Sümer Kültür Merkezinde 08 Şubat 2022 tarihinde açılışı gerçekleştirilecek, sergi 09 Şubat 2022 tarihinde de halka açık tutulacak.

Sergi Çayırhan Mahallesinde 10-11 Şubat 2022 tarihinde Çayırhan 23 Nisan Parkı Düğün Salonu’nda Çayırhan halkıyla buluşacak.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.