TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI NALLIHAN’DA YAŞANAN YANGIN BÖLGESİNDE TOPLANAN ARTIKLARI HAM MADDEYE VE ENERJİYE DÖNÜŞTÜRÜYOR

Ağustos ayında Nallıhan’ da yaşanan yangının ardından ağaçlandırma çalımalarına ek olarak üretim faaliyetleri de yürüten Tarım ve Orman Bakanlığı, bölgede toplanan artıkları ham maddeye ve enerjiye dönüştürüyor.

Nallıhan İlçesi Karageriş’te 30 Ağustos’ta çıkan orman yangının ardından değerlendirilemez duruma gelen üretim artıkları, Tarım ve Orman Bakanlığı Ankara Orman Bölge Müdürlüğü tarafından geri dönüştürülüyor. Yetkililer, yapılan çalışmanın orman yangını sonrası üretim faaliyetleri için bir ilk olduğunu ve bunu yaygınlaştırmak istediklerini belirtiyor.

İlgili firmalarca bölgedeki belli noktalardan toplanan artıklar, kırıcı makinelerle parçalanarak yakılabilir duruma getiriliyor. Artıklar yakıldıktan sonra ise genellikle kağıt, sunta ve parke yapımı için kullanılan “cips” ham maddesi elde ediliyor. Ayrıca artıkların yanmasından elde edilen mekanik enerji de alternatör ile elektrik enerjisine dönüştürülüyor.

Orman Bölge Müdürlüğü yaptığı açıklamada; “Yangın sonrasında ağaçlandırma çalışmalarına hazırlık amaçlı üretim faaliyetleri başlatıldı. Üretim faaliyetleri sonucu değerlendirilemeyen üretim artıklarının Blokütle Enerji Üretim Tesisleri ile yapılan görüşmeler sonucunda yeniden değerlendirilmesi planlandı. Bu artıklar yeniden üretilebilme aşamasına getirildi. Odun ve odunsu atıklar, kırıcı makinelerde parçalandıktan sonra akışkan yataklı buhar kazanında yakılabilecek boyutlara getirilerek “cips” ham maddesi elde edildi. Aynı şekilde bu ham maddelerin yanması sonucunda elde edilen mekanik enerji alternatör ile elektrik enerjisine dönüştürüldü. Ankara Bölge Müdürlüğü’nde yapılan bu çalışma, orman yangını sonrası üretim faaliyetlerinde bir ilk oldu. Amacımız bu çalışmaları yaygınlaştırmak.” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir