İPEK İĞNE OYALARININ DOKUMALARLA DANSI HAYAT BULMAYA DEVAM EDİYOR

Nallıhan’ da ipek iğne oyalarının dokumalarla dansı hayat bulmaya devam ediyor.

Nallıhan’ın kültürel değerlerini bir arada toplayan, Nallıhan için birçok sanatsal faaliyetlere imza atan eğitimci, tasarım ustası, ressam olan ve iğne oyası ile dokumalara hayat veren Hamiyet Gürelli, Instagram da İğne Oyalarına gönül veren Gülbin Şenyuva’ın telekonferans ile Dr. Şadiye Çetintaş’la ipek iğne oyaları hakkında konuşma yaptı.

Dr. Şadiye Çetintaş; Nallıhan’ın ipek iğne oyalarının tanıtımında, coğrafi işareti için çaba harcayan, ömrünü ipek iğne oyalarıyla dokumalara adayan Hamiyet Gürelli’nin hikayesinden bahsetti. İpek İğne Oyalarının Nallıhan’ da ki yeri ve önemi konusunda bilgi veren Dr.Şadiye Çetintaş, Nallıhan’ın ipek iğne oyalarının yerinin ayrı olduğundan bahsederek, Nallıhan’ın bu konuda ki kadın girişimcilerinin çok başarılı olduğunu, bir çok başarıya imza attıklarını dile getirirken, Nallıhan’ın Adalet Ağaoğlu’na sahip çıktıklarını ve kendisine atıfedilen Adalet Ağaoğlu Takısı hakkında da bilgi verdi.

Gülbin Şenyuva ise; Nallıhan’ın kültürel değerlerinin farklı olduğunu, özellikle Nallıhan’ın ipek iğne oyaları hakkında hikayeleriyle yola çıkarak özel bir yere sahip olduğundan bahsederken de, Nallıhan’ın bu işi çok iyi başardığından bahsetti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir