ANKARA TURİZMİ BÜTÜN BOYUTLARIYLA DEĞERLENDİRİLDİ

AK Parti Ankara Milletvekilleri Asuman Erdoğan, Nevzat Ceylan, Zeynep Yıldız, Hacı Turan ve Arife Polat Düzgün; Ankara Kültür ve Turizm İl Müdürü Ali Ayvazoğlu’ndan Ankara’nın turizm potansiyeli ile ilgili bilgi aldı.

Ankara Kültür ve Turizm İl Müdürü Ali Ayvazoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Halkla İlişkiler Binası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda, “ Ankara’nın 2020 Yılı Kültür ve Turizm Verileri ve 2021 Projeksiyonu” kapsamında detaylı bir sunumda bulundu.

AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan yaptığı açıklamada; Ankara’nın dünya başkentleri arasında en az turist alan merkezlerin başında geldiğini dile getiren AK Parti Ankara Milletvekilleri, Ankara’nın tarihi, doğasını ve kültür miraslarını yerli ve yabancı turistlere tanıtmak için yapılması gerekenlerin beraber ve koordineli bir şekilde çalışılması gerektiğini söyledi. Milletvekilleri, bu yılın Türk Dil ve Kültürünün en önemli şahsiyetlerinden Yunus Emre’nin vefatının 700 yıl dönümü olması münasebetiyle UNESCO tarafından “ Yunus Emre Yılı” olarak ilan edildiğini belirtti. Milletvekilleri, Yunus Emre’nin Hocası Tapduk Emre’yi benimsemeden Yunus Emre’nin yeterince anlatılamayacağına dikkat çekti. Toplantıda; Ankara Milletvekilleri şu konulara değindi.

Tapduk Emre’nin Dergahı; “ Ankara’nın önemi, tarihten günümüze kadar dayanan tarihi ipek yolu güzergahında bulunakta ve Anadolu’nun tam merkezinde yer almaktadır. Tarihte önemli şahsiyetlerin Ankara’yla yolları kesişmiştir. Bilindiği üzere Yunus Emre’nin hocası olarak bilinen zatı muhterem kişi ise Tapduk Emre’dir. Yunus Emre’yi anlamak Tapduk Emre’yi benimsemekten geçer. Tapduk Emre’nin Dergahı Nallıhan’da bulunuyor. Tapduk Emre’yi anlatmak, bu yıl bizler için önemli bir fırsat. Bu kültür mirasını tanıtabilirsek, Ankara’nın katma değerini yükseltiriz. Ankara’nın tarih ve kültür turizmine önemli katkılar sunarız” dediler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir