AK PARTİ ANKARA MİLLETVEKİLİ NEVZAT CEYLAN “ANKARA İSTANBUL ÇOK YÜKSEK HIZLI TREN YOLU TARİHİ İPEK YOLU ÜZERİNDEN GEÇMELİDİR”

AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan ; “ Ankara İstanbul Çok Yüksek Hızlı Tren Yolu Tarihi İpek Yolu Üzerinden Geçmelidir” ifadelerini kullanarak, yaptığı basın açıklamasında şunlara kaydetti.

AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan yaptığı açıklamada;

“Ankara İstanbul arasındaki yolu yaklaşık 70 km daha kısaltan yol, Tarihi İpek Yolu olan Ankara, Ayaş, Güdül, Beypazarı, Nallıhan, Mudurnu veya Göynük Sakarya üzerinden İstanbul’a ulaşan yoldur. Bu hat aynı zamanda iklim olarak ve güzergah olarak ta en uygun yoldur. Onun için İpek Yolu olarak kervanlarda bu yolu kullanmıştır. Bu hat E1 Karayolu olarak bilinen bir numaralı Eski İstanbul yoludur.

1950’lı yıllarda Ankara İstanbul yolunun yenilenmesi için programa alınmış, bütün projeler yolun buradan geçirilecek şekilde planlanmış, fakat Demokrat Parti’nin bir dönem Bayındırlık Bakanı, 1950-1957 yılları arasında Bolu Milletvekili ve Bolulu olan Atatürk’ün silah arkadaşı Fahri Belen Paşa, bütün askeri ve siyasi gücünü kullanarak, İpek Yoluna rağmen çok yüksek maliyetle bu yolun Bolu üzerinden geçmesini sağlamıştır. Böylece bu yolun Bolu üzerinden geçmesi ile yol 70 km uzamış. Kızılcahamam-Kargasekmez, Azaphane Deresi ve Bolu Dağı gibi iklim ve coğrafi şartlarının zor olduğu bölgelerden geçtiğinden binlerce kazada can ve mal kaybı olmuş, hem de Türkiye’de en çok araç geçişi olan yol olduğu için akaryakıt giderleri önemli oranda artmıştır.

Özal Hükümetleri döneminde Ankara İstanbul yolunun otoban yapılması programlanmış ve güzergah olarak da daha kısa ve maliyeti düşük olan Bolu Dağı gibi tünel açılmasına ihtiyaç olmayan tarihi İpek Yolu olan Ayaş, Beypazarı, Nallıhan, Mudurnu ve Sakarya üzerinden İstanbul’a ulaşılması planlanmış.

Fakat Özal Hükümetinin Devlet Bakanı Bolu Milletvekili Kazım Oksay ile aslen Düzceli olan Bolu Milletvekili ve sonradan Milli Eğitim Bakanı olan Avni Akyol’un siyasi güçlerini sonuna kadar kullanarak otobanın Bolu’dan geçmesini sağlamışlardır. Böylece yol yine uzamış ve maliyeti de diğer yola göre çok yüksek olmuştur.

Bolu Dağı Tüneli fay hattında olduğu için kazılan tünelin yeri değiştirilmiş ve neredeyse 20 yıl sonra ancak AK Parti iktidarı tamamlayarak hizmete açılabilmiştir.

Maalesef Ankara’nın siyasi gücü ve Ankara’ya sahiplilik duygusu yeterince gelişmediği ve lobisi olmadığı için, coğrafi şartların zorluğundan dolayı özelikle Kahramankazan Gerede arası otoban standartlarına da uymayan bu yol, yanlış bir siyasi kararla Tarihi İpek Yolu üzerinden geçmemiştir.

Ankara İstanbul tren yolu da aynı akıbete uğramıştır.

Ankara İstanbul Tren Yolunu 160 km kısaltan ve Tarihi İpek Yolu üzerinden 2.5 saatte ulaşılması planlanan Sürat Demiryolu’nun 10 km’lik Ayaş Tüneli’nin temeli 1976 yılında Demirel Hükümeti döneminde atılmış ve tünelin 8 km’si ile güzergâhın Ayaş, Güdül, Beypazarı ve Çayırhan’a kadar olan yaklaşık 130 km’lik bölümünün kamulaştırmaları ve alt yapıları tamamlanmış. Fakat Özal döneminde otobanlara ağırlık verildiği için, milyarlar harcanan bu proje askıya alınarak bu hat kaderine ve çürümeye terk edilmiştir.

90’ların sonunda bu tren güzergâhı değiştirilerek Yüksek Hızlı Tren Projesi ile Eskişehir ve Bilecik üzerinden geçirilerek İstanbul’a ulaşması sağlanmış ve bu hattan günümüzde İstanbul’a yaklaşık 5 saatte ancak ulaşıla bilinmektedir.

Şimdi ise 80-90 dakikada ulaşılacak Ankara İstanbul Çok Hızlı Tren Projesinin çok daha kısa ve maliyeti düşük olan Tarihi İpek Yolu Ayaş, Güdül, Beypazarı, Nallıhan, Mudurnu güzergâhından geçmesi için proje çalışmaları devam ediyor.

Ama yine Bolu ve Düzce Lobisi harekete geçerek, yolu ve zamanı uzatacak ve maliyeti artıracak olan güzergâhın kendi bölgelerinden geçmesi için harekete geçmiş bulunuyorlar. Gerekçeleri de o bölgedeki nüfusun yüksekliğini öne sürmektedirler.

Hâlbuki geçmişte Ankara İstanbul yolu ve otoban daha kısa ve maliyeti düşük olan Tarihi İpek Yolundan yani Ayaş, Güdül, Beypazarı, Nallıhan, Mudurnu üzerinden geçseydi o bölgenin nüfusu artacak ve gelişecekti.

Başkentin en garip kalmış bölgesi olan, Tarihi İpek Yolu üzerinden Çok Hızlı Tren Projesinin geçmesi, maliyet düşüklüğünden dolayı aynı zamanda Ülkemizin çıkarınadır. Böylece yıllarca hakkı yenmiş olan o bölgenin hakkı ve hakkın iadesi gerçekleşecektir.

Ayrıca Ankara ve İstanbul’un 22 milyon olan toplam nüfusunun, birbirlerine ulaşımı daha kısa ve zaman olarak daha yakın olacağı için daha ekonomik olacaktır. “ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir